Porównanie kursów od bukmacherów

Użytkownicy przygotowujący się do założenia konta na danym portalu bukmacherskim analizują wiele czynników, tak aby znaleźć witrynę, która w jak największym stopniu odpowiada ich preferencjom. Poza aspektami związanymi z bezpieczeństwem, opiniami graczy lub też dostępnymi bonusami powitalnymi i promocjami jedną z ważniejszych rzeczy są również kursy wydarzeń. Poprzez dobór bukmachera oferującego najbardziej atrakcyjne kursy dla naszej ulubionej dyscypliny możemy sporo zyskać. Dlatego też powstały różne strony skupiające się na ofertach od różnych serwisów, dzięki czemu możemy w łatwy sposób poznać różnice pomiędzy kursami.

Na przykład na stronie Betbrain.com można z łatwością sprawdzić najlepsze kursy dla poszczególnych wydarzeń z danej dyscypliny zarówno z oferty live, jak i nadchodzących spotkań. Jako przykład weźmy typowy mecz piłki nożnej, podczas którego dostępne są typowe zakłady na wynik/wynik do przerwy, liczbę goli, handicap czy dokładny wynik spotkania. Poprzez stronę pozwalająca na porównanie kursów jesteśmy w stanie w szybki i łatwy sposób znaleźć bukmachera, który oferuje największą wypłatę dla danego wydarzenia. Przy rozgrywce na małych stawkach czy też okazjonalnej z pewnością różnice w kursach nie mają większego znaczenia. Jednak jeśli poważnie zajmujemy się tematem rozgrywki bukmacherskiej oraz opłacalności zakładów ten czynnik może odegrać znaczną rolę w wysokości wygranych.

Graj u bukmacherów z największymi kursami

Zazwyczaj najlepszą opcją śledzenia kursów i możliwości szybkiego zareagowania jest posiadanie kont na większości dostępnych serwisów bukmacherskich. Nie jest to na pewno najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jako że użytkownik musi posiadać środki na każdym z kont. Mimo wszystko w takim przypadku gracz ma dostęp do większości najlepszych kursów, jakie znajdują się na rynku, a więc i do większych wygranych. Aspektem, który nieznacznie obniża atrakcyjność takiego podejścia jest wiarygodność bukmacherów. Poprzez śledzenie opinii użytkowników możemy dowiedzieć się jak wygląda łatwość wypłaty środków z kont na poszczególnych stronach i zdecydować się czy naprawdę warto zaczynać rozgrywkę na danym portalu.

Surebety - co to właściwie jest?

Z pewnością każdy gracz spotkał się z określeniem "bezpieczny zakład". Może się to wydawać kompletnie sprzeczne z zasadami gry bukmacherskiej, jako że z definicji jest to rozgrywka obarczona dużym ryzykiem utraty włożonych środków. Istnieję jednak coś takiego jak "surebet" oraz "value bet", czyli zakłady, które w teorii powinny przynieść pewny zysk.

Celem surebetów jest przede wszystkim zniesienie ryzyka przegranej. Poprzez dokonanie zakładu na wszystkie możliwe rezultaty danego spotkania możemy być pewni, że jeden z nich okażę się wygrany. Jednak oczywiście nie jest to takie proste, jako że kursy dostosowywane są tak, aby takiej możliwości nie było. Więc pierwszym krokiem jest obliczenie, czy strategia ta zadziała w przypadku danego spotkania. Tego typu strategię możemy przede wszystkim zastosować w momencie posiadania środków u różnych bukmacherów.

Działanie tej strategii najlepiej zobrazować na krótkim przykładzie. Załóżmy, że chcemy dokonać zakładu za 100 PLN na pewne wydarzenie tenisowe, kurs na jednego z graczy wynosi 2,3 u bukmachera X, natomiast kursy na drugiego tenisistę wynosi 2,5 u bukmachera Y. Korzystając z dostępnych kalkulatorów surebetów wychodzi, że obstawiając 52.08 PLN na pierwszego tenisistę oraz 47,92 PLN na drugiego otrzymujemy surebet o zysku 19,78%. Oczywiście, tego typu okazje o tak dużym zysku w praktyce są rzadkością. Kilkuprocentowe surebety to już duża gratka dla graczy, jako że dokonując zakładów za duże kwoty znacząco się wzbogacić. Oprócz kalkulatorów do sprawdzania surebetów dostępnych jest również wiele portali wyszukujących dostępne surebety.

Porównanie kursów od bukmacherów

Value Bet, czyli zawyżone kursy

Czasami zdarza się, że bukmacher podaje wyższy kurs niż obiektywnie wynikałoby to z szans na wygranie danego zakładu. Tego typu przypadki określa się mianem value bet, czyli wartościowego zakładu. Aby dowiedzieć się tego, należy oszacować szanse trafienia tego kursu w porównaniu do najwyższej jego wartości u danego bukmachera. Oczywiście wszystkie sporty obarczone są pewnym przypadkiem, dlatego też w praktyce oszacowanie takiego zakładu jest bardzo trudne.

Zasady działania wartościowego zakładu najlepiej zobrazować na podstawie przykładu. Załóżmy, że chcemy dokonać zakładu na pewien mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami X i Y. Kurs na drużynę X wynosi 3 pomimo tego, że znajduję się ona wyżej w tabeli, gra na własnym stadionie. Dokonując własnego oszacowania można ocenić, że szansę na wygranie drużyny X wynoszą 70%. Wykonując proste obliczenia 3,00*0,7 otrzymujemy wartość 2,1. Wszystkie wartości powyżej 1 uznawane są za value bety, także również w tym przypadku wydaję się, że warto postawić na wygraną drużyny X. W praktyce wydarzenia cechujące się wysokimi kursami częściej okazują się mieć cechy value betów.

Dokonywanie zakładów przy użyciu bonusu

Poprzez założenie nowego konta u bukmachera oraz wpłacenie pierwszych środków możemy powiększyć swój stan konta wykorzystując bonus powitalny. Każdy serwis oferuje różne warunki dostępu do bonusu oraz jego wypłaty. Jednak rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do przestrzegania regulaminu przy obrocie bonusu, tak aby możliwa była jego wypłata. Spełnienie warunków obrotu umożliwia wypłatę środków. W zależności od bukmachera możemy się spotkać z różnymi regulaminami. Należy również zwracać szczególną uwagę na wymagania dotyczące kursów, jako że często strony ustalają minimalny kurs jaki musi zostać spełniony, aby zakład wliczał się do obrotu bonusem.

Analiza, czyli na co zwracać uwagę

Przed dokonaniem zakładu zaleca się dokonania analizy wybranych spotkań. Wydawałoby się, że niskie kursy 1,50 to prawie pewna wygrana, jednak właśnie takie zakłady okazują się najbardziej złudne. Często tworząc zakłady akumulacyjne składające się z wielu niskich kursów oczekujemy łatwej wygranej, jednak statystycznie zazwyczaj któreś z zagranych wydarzeń okaże się przegrane. Dlatego też warto dokonywać wstępnej analizy wybranych spotkań, aby poznać szczegóły rozgrywki. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę tabele ze statystykami, przewidywarki wyników, uwagi innych graczy, ruchy kursów jak również aspekty typowo związane z formą zawodników uczestniczących w wydarzeniu. Często w niższych ligach lub mniej popularnych bukmacherzy skupiają się jedynie na statystykach, a nie na realnym stanie (kontuzje, absencje, problemy finansowe, zmiany trenera, poziom motywacji, poziom zmęczenia). Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki jesteśmy w stanie w dokładniejszy sposób przewidzieć rozstrzygnięcie danego wydarzenia. Oczywiście, kursy mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak nie powinniśmy traktować ich jako jedyne źródło wiedzy dotyczące danego spotkania. Z pewnością dla początkujących osób cały proces może wydawać się skomplikowany czy też zbyt czasochłonny. Jednak jeśli chcemy na poważnie zająć się obstawianiem meczów powinniśmy się skupić jedynie na dokładnych danych oraz statystykach, co przy dłuższym okresie gry przyniesie pozytywne efekty oraz pozwoli zwiększyć swój stan środków na koncie.