Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Mistrzostwa Świata w Rosji

Kolejne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbędą się na stadionach w zachodniej części Rosji. Ciekawym faktem jest, że będzie to pierwszy raz, gdy zawody będą odbywały się w kraju, który leży na dwóch kontynentach (Europa i Azja). Jak również są to pierwsze mistrzostwa rozgrywane na wschodzie Europy. Przez pewien czas istniała możliwość, że rozgrywki zostaną przeniesione do innego kraju ze względu na zestrzelenie samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych. Miałaby być to kara za wspieranie przez stronę rosyjską działań separatystów na terenie wschodniej Ukrainy. Pomimo tych pogłosek FIFA całkowicie odrzuciła taką decyzję, a mistrzostwa na pewno odbędą się w Rosji. W samym turnieju wezmą udział 32 reprezentacje, które zostały rozdzielone do 8 grup. Łącznie rozegranych zostanie 64 spotkań na 12 różnych stadionach w 11 miastach. Do miast gospodarzy mistrzostw zaliczamy:

 • Stadion Łużniki(Moskwa)
 • Otkrytije Arena(Moskwa)
 • Stadion Kriestowskij(Petersburg)
 • Stadion Kaliningrad(Kaliningrad)
 • Kazań Arena(Kazań)
 • Stadion Striełka(Niżny Nowogród)
 • Samara Arena(Samara)
 • Wołgograd Arena(Wołgograd)
 • Mordowija Ariena(Sarańsk)
 • Arena(Rostów nad Donem)
 • Stadion Olimpijski(Soczi)
 • Stadion Centralny(Jekaterynburg)

Spotkanie inauguracyjne pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską zaplanowane jest na 14 czerwca 2018 na stadionie największym stadionie - Łużniki w Moskwie. Natomiast finał odbędzie się 15 lipca również na tym samym stadionie. Dostać się na wybrany mecz swojej ukochanej reprezentacji wcale nie będzie łatwo. Od 5 grudnia FIFA otrzymała ponad 2,3 mln zgłoszeń. Każdy zainteresowany może wysłać swoje zgłoszenie do końca stycznia 2018 (wyłączając mecz otwarcia i finał). Kolejne losowanie odbędzie się w marcu, jednak nie ma gwarancji, że bilety będą jeszcze dostępne. Minusem są z pewnością wysokie ceny biletów, sięgające kilkuset dolarów. Jednak z pewnością obecność na mistrzostwach świata to niezapomniane przeżycie dostarczające wielu emocji.

Podział na grupy

Podziału do koszyków dokonano zgodnie z rankingiem FIFA w październiku 2017 roku, natomiast podział na grupy odbył się 1 grudnia na rosyjskim Kremlu. Podział ten prezentuje się następująco:

 • Grupa A: Rosja, Arabia Saudyjska, Egipt, Urugwaj
 • Grupa B: Portugalia, Hiszpania, Maroko, Iran
 • Grupa C: Francja, Australia, Peru, Dania
 • Grupa D: Argentyna, Islandia, Chorwacja, Nigeria
 • Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Kostaryka, Serbia
 • Grupa F: Niemcy, Meksyk, Szwecja, Korea Południowa
 • Grupa G: Belgia, Panama, Tunezja, Anglia
 • Grupa H: Polska, Senegal, Kolumbia, Japonia

Grupa B i G wydają się najsilniejszymi zestawieniami drużyn, natomiast najsłabsza wydaję się grupa A. Rozkład w reszcie grup prezentuje się na dość wyrównanym poziomie. Jednakże w każdej z nich można wyłonić swoich faworytów do awansu. Jeśli chodzi o grupę H to na pewno Polska oraz Kolumbia mają największe szanse na awans, jednak nie możemy lekceważyć pozostałych przeciwników, jako że również prezentują solidną grę.

Robert Lewandowski Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Polska na Mistrzostwach Świata

Historia występów reprezentacji Polski sięga czasów przedwojennych, kiedy to w 1938 roku na rozgrywanym po raz trzeci mundialu we Francji Polacy ulegli w pierwszej rundzie Brazylii po dogrywce. Co ciekawe zawodnik biało-czerwonych Ernest Wilimowski zdobył wtedy 4 gole, co było rekordem MŚ aż do 1994 roku.

Polska w piłkarskim pucharze świata 1974

Kolejną szansa dla Polaków przyszła dopiero 36 lat później. Polacy po meczach z Anglią - zwycięstwie 2:1 i remisie 1:1, zapewnili sobie awans na mistrzostwa świata rozgrywane w RFN. Dzięki zwycięstwom nad Argentyną 3:2, Haiti 7:0 oraz Włochami 2:1 nasza reprezentacja dostała się do kolejnej fazy rozgrywek. Kolejne zwycięstwa nad Szwecją 1:0 i Jugosławią 2:1 przybliżyły nas do walki o finał MŚ. Jednak w decydującym meczu z Niemcami, nazywanym potocznie "spotkaniem na wodzie" Polacy musieli uznać wyższość przeciwnika przegrywając 0:1. Jednak po zaciętym spotkaniu o 3 miejsce z Brazylią, którą ostatecznie pokonaliśmy 1:0 mogliśmy się cieszyć z brązowego medalu. Mistrzostwa Świata z 1974 z pewnością przeszły o historii jako znakomity występ Polaków, a przede wszystkim naszego snajpera Grzegorza Lato, który zakończył mistrzostwa z tytułem króla strzelców mając na koncie 7 trafień.

Polska w Pucharze Świata w 1978 roku

Szansa na poprawienie wyniku z poprzednich mistrzostw przydarzyła się już 4 lata później na MŚ 1978 w Argentynie. Reprezentacja prowadzona przez Jacka Gmocha rozpoczęła mistrzostwa obiecująco od remisu z RFN 0:0, zwycięstwa z Tunezją 1:0 oraz Meksykiem 3:1. Gwarantowało to pewny awans do kolejnej fazy rozgrywek, w której Polacy trafili na Argentynę, z którą przegrali 0:2. Kolejnym przeciwnikiem było Peru, z którym udało nam się wygrać 2:0. Niestety nasza przygoda z mundialem skończyła się w kolejnym meczu po przegranej z Brazylią 1:3. Ostatecznie nie udało się powtórzyć wyniku sprzed 4 lat, jednak z pewnością był to solidny pokaz gry Polaków.

Polska w Pucharze Świata w 1982 roku

Kolejne Mistrzostwa Świata odbywały się w Hiszpanii w 1982 r., reprezentacja Polski pod wodzą Antoniego Piechniczka musiała zmagać się ze tylko z wyzwaniami związanymi z kadrą, ale również z ciężko sytuacją polityczną w kraju(trwał stan wojenny). Po średnim początku - bezbramkowe remisy z Włochami i Kamerunem, Polacy pokonali Peru 5:1, czym zapewnili sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek. Dzięki wygranej z Belgią 3:0 i bezbramkowym remisem z ZSRR nasza reprezentacja zapewniła sobie awans do półfinału, w którym zmierzyła się z Włochami. Niestety po raz kolejny nie udało nam się dostać do finału, Polacy przegrali z reprezentacją Włoch 0:2. W wyniku dobrej gry w spotkaniu o 3 miejsce udało nam się wywalczyć brązowe medale pokonując Francję 3:2.

Niestety kolejne występy Polaków nie były już tak imponujące i kończył się zazwyczaj na fazie grupowej. Łącznie w całej historii naszej reprezentacji udało się zakwalifikować na 7 mundiali z 20 dotychczas rozegranych. W sumie rozegraliśmy 31 spotkań z czego, 15 zwycięskich, 5 remisów oraz 11 przegranych. Łącznie strzeliliśmy 44 bramek, a 40 straciliśmy.

Przed piłkarskim Pucharem Świata 2018

Przed rozpoczęciem przygody z mundialem w Rosji reprezentacja Polski zagra jeszcze trzy mecze towarzyskie. Pierwszy z nich z Nigerią odbędzie się 23 marca na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, następny już 4 dni później z Koreą Południową na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ostatnim sprawdzianem będzie mecz z Litwą 12 czerwca na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Dzięki bardzo dobremu występowi na poprzednim Euro, reprezentacja uległa obecnemu mistrzowi Europy Portugalii po rzutach karnych 3:5, nadzieje na udany występ biało-czerwonych są bardzo duże. Gra całej drużyny, jak i naszych gwiazd nastraja optymistycznie, a 7 pozycja Polski w rankingu FIFA z pewnością nie jest przypadkiem. Podczas MŚ w Rosji reprezentacja Polski będzie stacjonowała w mieście olimpijskim Soczi. Na początek rozegramy 3 spotkania w grupie kolejno z Senegalem 19 czerwca o 17:00 w Moskwie, z Kolumbią 24 czerwca o 20:00 w Kazaniu oraz z Japonią 28 czerwca o 16:00 w Wołgogradzie.